Omisalj
Miasto Omisalj ulokowane zostało w sąsiedztwie rzymskiego Fulfinium na północnym cyplu wyspy. W średniowieczu wioska nosiła nazwę Castrum Musculum. Obecnie podziwiać można fragmenty obwarowań pochodzących z tamtego okresu.
Rynek miejski ulokowany jest w centralnym punkcie Omisalj, a prowadzi tam sieć wąskich uliczek. Na szczególną uwagę zasługuje piękna XVII-wieczna loggia ulokowana przy rynku miejskim oraz znajdujący się obok XV-wieczny kościół św. Heleny. Niedaleko wznosi się również romański kościół Mariacki z dzwonnicą, którego budowę zakończono w XIII wieku. Zwieńczenie świątyni stanowi potężna kopuła. Zwiedzając wnętrze kościoła warto przyjrzeć się wykonanemu w XVI wieku prezbiterium.
Kosljun
Kosljun to maleńka wyspa, na której od połowy XV wieku wznosi się klasztor Franciszkanów. Kamienne inskrypcje pochodzące z okresu cesarstwa rzymskiego oraz z czasów średniowiecza podziwiać można w krużgankach budowli. Biblioteka klasztoru zawiera ponad 20 000 dokumentów pisanych głagolicą. Warto zwiedzić wnętrze kościoła, albowiem można w nim obejrzeć XVI-wieczny poliptyk będący dziełem Girolama da Santacroce oraz Sąd Ostateczny autorstwa E. Ughetta.
Baska
Stara Baska znajduje się w południowej części wyspy Krk. Baska, zwana również Nową Baską to popularna wśród turystów miejscowość wypoczynkowa. Oprócz pięknej plaży o długości 2 km, wczasowicze mogą cieszyć się kąpielą w krystalicznie czystych wodach Adriatyku.
Niewielki plac miasta jest miejscem, w którym obejrzeć można kilka ciekawych zabytków m.in. XVIII-wieczny kościół Świętej Trójcy. Na uwagę zasługuje również wnętrze świątyni, gdzie znajduje się dzieło Palmy il Giovane Ostatnia Wieczerza.
W miejscowości Jurandvor w okolicach Baski wznosi się piękny kościół św. Łucji. Wystawiona została tam kopia Płyty Baszczańskiej (oryginał znajduje się w zagrzebskim muzeum).