Miasto Cres

0
48
Rate this post

Miasto Cres

Miasteczko Cres za sprawą dogodnej lokalizacji stało się najpopularniejszą i zarazem najczęściej odwiedzaną, turystyczną miejscowością wyspy. Z jednej strony miasto graniczy z wodami zatoki, z drugiej zaś osłania je malownicze wzgórze.

Znaczenie Cres wzrosło, kiedy miasto stało się siedzibą gubernatorstwa i biskupstwa. Dwie wspaniałe kamienne bramy zwieńczone łukami oraz mury miejskie są pozostałościami po czasach, kiedy rządy na wyspie sprawowała Wenecja.

Wspaniałe obrazy uczniów szkoły weneckiej podziwiać można w kościele Matki Boskiej Śnieżnej. Warto zwrócić uwagę na zachwycający gotycki portal świątyni, który zdobią cztery pięknie inkrustowane kolumny. Po obu stronach portalu znajdują się rzeźbione postacie biblijne.

W miejscu, gdzie niegdyś znajdowała się wzniesiona w XVI wieku loggia miejska, obecnie ulokowany został targ owocowo-warzywny. Kolejnym miejscem często uczęszczanym zarówno przez mieszkańców miasta, jak i przez turystów jest stary port. W pobliżu tego gwarnego miejsca wznosi się brama miejska i wieża zegarowa. Będąc w Cres warto obejrzeć kościół św. Izydora, którego budowę ukończono w XI wieku. Święty Izydor jest również patronem miasta.