Cres

0
44
Rate this post

Cres to wyspa o zróżnicowanych warunkach atmosferycznych. Jej południowa część charakteryzuje się stosunkowo słabym wiatrem oraz klimatem pozwalającym na uprawę winorośli i oliwek. Północne tereny ulokowane są na płaskowyżu, gdzie występuje suchy i zimny wiatr bora. Klimat ten sprzyja występowaniu orłosępów, które od 1986 roku znajdują się pod ochroną.

Wyspa Cres połączona jest mostem z wyspą Losinj. Przez obydwie przebiega droga mająca swój początek na północy Cres, a kończąca się w południowej części Losinj. Valun, Osor, Cres i Martinscica to główne turystyczne miejscowości.

Osor

Osor stanowił niegdyś najważniejsze miasto wyspy oraz siedzibę biskupstwa. Do połowy XV wieku był to również największy port morski tego regionu. Niestety z biegiem lat miasto zaczęło podupadać i tracić swoją pozycję na rzecz miejscowości Cres.

Obecnie Osor może poszczycić się wspaniałymi zabytkami sięgającymi zamierzchłych czasów epoki brązu. Ta turystyczna miejscowość rok rocznie przyciąga rzesze turystów pragnących poznać historię tych terenów.

Co warto zwiedzić?

1. Katedra wniebowzięcia NMP wzniesiona została z jasnobrązowego kamienia w V wieku. W 1497 roku dokonano renowacji całej budowli. Warto zwrócić uwagę na wspaniałą fasadę. Nad głównym wejściem znajduje się zachwycający tympanon z płaskorzeźbą przedstawiającą Matkę Boską. Ołtarz ulokowany we wnętrzu świątyni zdobi piękny obraz ukazujący św. Mikołaja i św. Gaudentego.

2. Muzeum Archeologiczne (Arheoloski Muzej) ulokowane zostało w ratuszu. Wśród eksponatów obejrzeć można m.in. znaleziska pochodzące z czasów iliryjskich oraz z okresu panowania rzymskiego, a także interesujące kamienne inskrypcje.

ADRES: Ratusz, Palazzo Petric

3. Pałac biskupi zbudowany został w II połowie XV wieku. Jego zachwycająca fasada inkrustowana została herbami biskupów i szlachty zamieszkującej niegdyś wyspę Cres. Warto obejrzeć również bogate wnętrze pałacu.

4. Bazylika św. Piotra była niegdyś wspaniałą, godną uwagi budowlą, obecnie jednak pozostały po niej jedynie fragmenty murów oraz mozaiki. W sąsiedztwie ruin ulokowano dwa piękne kościoły: kościół św. Marka oraz kościół św. Katarzyny.