Krk

0
242
Rate this post

Krk jest największą wyspą na Morzu Adriatyckim, albowiem jej powierzchnia to około 409 km2. Stały ląd z wyspą połączono mostem, pozwalającym na dojazd z międzynarodowego lotniska umiejscowionego na wyspie. Wschodni brzeg wyspy stanowią budzące respekt strome, białe skały. Im dalej w głąb wyspy tym szata roślinna staje się bardziej różnorodna i gęsta.

Pierwszymi mieszkańcami wyspy byli Liburnowie, po których władzę przejęli Rzymianie. Ci ostatni założyli miasto Fulfinium (dzisiejsze Omisalj) oraz Curicum (obecne Krk). Pozostałości tego okresu w postaci willi z mozaikami w posadzkach oraz ruin murów miejskich, można oglądać do dziś.

Chorwaci władali wyspą od VI wieku, aż do początku wieku XII, kiedy znalazła się pod zwierzchnictwem Wenecji. Weneccy władcy podbili Krk w 1480 roku i rządzili nią aż do roku 1797. Był to jeden z głównych ośrodków pisma głagolickiego, co potwierdza znaleziona Płyta Baszczańska, którą obejrzeć można w zagrzebskim muzeum.

Miasto Krk

Dynamiczny rozwój miasta nastąpił w średniowieczu. Również w tym okresie nazwa miasta została zmieniona z Curicum na Krk. Obecnie podziwiać tam można mury otaczające miasto oraz trzy bramy zbudowane w okresie weneckiego panowania, są to: Kamplin – brama Miejska, przy której wznosi się wieża strażnicza, brama Górna oraz brama Morska. W centrum miasta zwiedzić można budowle pochodzące z okresu renesansu.

Co warto zwiedzić?

1. Katedra Wniebowzięcia NMP została wzniesiona w XII wieku i znajduje się w okolicach łaźni rzymskich. Na przestrzeni wieków świątynia była kilkakrotnie przebudowywana. Fasada budowli wykonana została z białego kamienia, a w jej trójnawowym wnętrzu obejrzeć można kilka ciekawych dzieł autorstwa Cristofora Tasca. Na uwagę zasługuje również zachwycająca drewniana ambona wykonana w stylu barokowym.

2. Muzeum Diecezjalne ma swoją siedzibę w znajdującym się obok katedry kościele św. Kwiryna. Świątynia została wykonana w stylu romańskim. W muzeum wystawione zostały eksponaty pochodzące z katedry oraz z innych kościołów miasta.

Można tam obejrzeć m.in. zachwycający srebrny ołtarz Frankopanów, na którym ukazana została Madonna w glorii. Ponadto warto zwrócić uwagę na XIV-wieczny poliptyk będący dziełem Paola Veneziana.

3. Zamek Frankopanów znajduje się w pobliżu katedry Wniebowzięcia NMP. Twierdza została wzniesiona na początku wieku XII, a jej obronny charakter potwierdza obecność czterech monumentalnych wież zbudowanych na planie kwadratu. Baszta pochodzi z okresu panowania Wenecji.

W obrębie obwarowań wznoszą się jeszcze dwie świątynie: kościół Matki Boskiej oraz kościół św. Franciszka. W tym drugim do dziś podziwiać można wspaniale zachowaną, rzeźbioną w drewnie, zachwycającą ambonę.