Z mapą, czy bez?

0
52
Rate this post

Niegdyś mapa musiała być obowiązkowym wyposażeniem każdego turysty. Dzisiaj powoli się to zmienia. W dobie telefonów komórkowych z nawigacją GPS, czy nawigacji montowanych w samochodach, tradycyjne papierowe mapy wielkimi krokami odchodzą do lamusa.
Żaden podróżnik, bez względu na to ile krajów odwiedził i w ilu miejscach świata już bywał, nie zna mapy świata na pamięć. Na pewno doskonale zna geografię, ale przecież nikt nie jest w stanie znać wszystkich dróg świata.
W wielu przypadkach nawigacje satelitarne radzą sobie doskonale ze wskazaniem drogi zagubionemu podróżnikowi, jednak są sytuacje, że nawet one zawodzą. Dzieje się tak zwykle w przypadkach, kiedy turyści używają nawigacji w słabo ucywilizowanym terenie o niedostatecznej infrastrukturze cyfrowej. W takich miejscach zwykle telefony komórkowe i nawigacje GPS nie są w stanie połączyć się z nadajnikiem i wskazać turyście odpowiedniego położenia. Jedynym ratunkiem jest wtedy użycie tradycyjnej mapy i odnalezienie drogi posiłkując się tym, co jest na niej narysowane.